CESTOVÁNÍ / Hrady a zámky

Popis: Zlatý sál státního zámku Telč.
Zlatý sál státního zámku Telč.
Autor / zdroj: Město Telč
29.11.2018

Památky na Vysočině nabízejí rozptýlení od předvánočního shonu

KRAJ VYSOČINA

Brány památek kraje Vysočina ve správě Národního památkového ústavu se návštěvníkům neuzavřou ani v předvánočním čase. Hradozámecký advent 2018 zahájí Adventní jarmark Sdílení na nádvoří zámku Telč v sobotu 1. prosince a tradiční adventní koncert na zámku v Náměšti nad Oslavou v neděli 2. prosince. Jak se slavily Vánoce na šlechtických sídlech, přiblíží výstava na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou, která doplní adventní jarmark o víkendu 8. a 9. prosince. Vánoční koledy a písně zazní na hradě Lipnice v podání lipnického pěveckého sboru v neděli 23. prosince.

Adventní program se každým rokem těší stále větší oblibě, proto jsme i v letošním roce připravili pro milovníky vysočinských památek několik akcí, které jim zpříjemní předvánoční čas. Zimní návštěvy hradů a zámků mají neopakovatelnou atmosféru a poskytují možnost poznat naše památky v jiném světle,“ říká Petr Pavelec, ředitel územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.

Zámek Telč
V sobotu 1. prosince se nádvoří telčského zámku promění v tržiště, které kromě ukázky tradičních řemesel nabídne tvořivé dílny pro děti i dospělé, prodej rukodělných výrobků i místních specialit. V zámecké konírně vystoupí folklorní soubor Krahuláček a po celý den bude v zámecké zahradě probíhat přehlídka dravců. Adventní jarmark Sdílení potrvá od 13:00 do 17:00 hodin.

Dokonalou vánoční atmosféru navodí živý betlém na hlavním zámeckém nádvoří. „Komponovaný pořad v podání zhruba šedesáti účinkujících různých věkových kategorií v autentických kostýmech za doprovodu živé hudby vychází z biblického příběhu o narození Ježíše a klanění tří králů,“ popisuje kastelán zámku Miloslav Norek. Účinkuje folklórní soubor Podjavořičan a dětský souboru Kvítek. Představení v sobotu 15. prosince začínají v 17:00 a 18:00 hodin, v neděli 16. prosince pak ve 14:00 a v 15:00 hodin.

Ještě před koncem roku se do Telče vrací Folkové prázdniny. Ve dnech 27. až 30. prosince se můžete těšit na řadu koncertů v zámecké konírně, vždy od 18:00 hodin.

Zámek Náměšť nad Oslavou
Letošní hudební sezonu v Náměšti nad Oslavou ukončí v neděli 2. prosince tradiční adventní koncert v zámecké knihovně. „Program letošního koncertu připravilo Trio barokní hudby trumpetisty Pavla Hromádky, hobojisty Dušana Foltýna a varhaníka Tomáše Thona. V zámecké knihovně tak opět zazní restaurované historické varhany z roku 1745,“ představuje kastelán zámku Marek Buš. Koncert začíná v 17:00 hodin.

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou
Jak se slavily Vánoce na šlechtických sídlech, přiblíží výstava na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou o víkendu 8. a 9. prosince. Chybět nebude ani tradiční jarmark v prostorách zámku, který doplní pestrý kulturní program – žonglérská vystoupení, módní přehlídka a hrané pohádky pro nejmenší.

Hrad Lipnice
Čekání na Štědrý den si můžete ukrátit v neděli 23. prosince zpíváním koled na hradě Lipnice spolu s lipnickým pěveckým sborem pod vedením Markéty Viterové. Začátek je v 17:00 hodin.

Autor / zdroj: Markéta Slabová

DALŠÍ ČLÁNKY

Čtyřiadvacátá dokumentární Ji.hlava začíná za čtyři dny – a bude on-line

Půjde o zcela plnohodnotný ročník, který nabídne více než 270 filmů, debaty s režiséry, diskuse Inspiračního fóra i program pro děti. Festival otevře

V nemocnicích Kraje Vysočina přibývá hospitalizovaných COVID pozitivních pacientů

K dnešnímu dni bylo ve všech pěti krajských nemocnicích zřizovaných Krajem Vysočina hospitalizováno 156 osob s různě vážným průběhem COVID-19. U pacie

Jak se daří vodním měkkýšům na Vysočině

Posledních několik let probíhá relativně intenzivní průzkum vodních měkkýšů v Kraji Vysočina zaměřený především na vodní toky.

DNES SE STALO

HISTORIE

2. prosince 1804

se Napoleon Bonaparte korunoval na císaře Francie.

DOPRAVA

2. prosince 1938

byl dán jižní Moravě do provozu Baťův kanál - vodní cesta spojující Otrokovice s Rohatcem.

VĚDA

2. prosince 1942

provedl Enrico Fermi první řízenou řetězovou jadernou reakci.