EKONOMIKA / Spotřebitel

13.8.2013

Kaufland podváděl zákazníky. Jeho "extra malinový" džem je z jablek

Kaufland stahuje ze svých prodejen pančovaný džem. Ten se sice tváří jako malinový, ale ve skutečnosti je z jablek. Inspektoři na podvod přišli a zakázali džem prodávat.

Podfuk na zákazníky v regálech Kauflandu objevili inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). Ti také neprodleně nařídili Kauflandu, aby z celé sítě obchodů uvedený džem stáhl. Pokud ho máte doma, a to i otevřený, můžete ho v Kauflandu vrátit a dostanete zpět své peníze.

Jde o malinový džem Kaufland Classic, který nese označení "Raspberry Extra Jam" a prodával se v balení 450g. Důležitá je i doba minimální trvanlivosti do 27. 3. 2015, která identifikuje konkrétní podvodnou šarži džemů. Výrobcem pančovaného džemu je společnost Mühlhäuser GmbH z Německa.

"Laboratorní analýza u předmětné šarže potraviny prokázala přítomnost látek sorbitol a floridizin, přičemž maliny tyto látky ve zjištěném množství obsahovat nemohou. Analýza tak prokázala, že se v džemu nachází i jiné – na obalu nedeklarované – ovocné složky. Označení předmětného výrobku tak uvádí spotřebitele v omyl," vysvětlil mluvčí inspekce Pavel Kopřiva, proč společnost musí výrobek stáhnout.

A jaký je důvod toho, že výrobce maliny či jejich část nahradil jablky? "Floridizin je látka charakteristická zejména pro jablka, kterými někteří výrobci klamavě nahrazují nákladnější suroviny u ovocných džemů, jak SZPI opakovaně zjistila v minulosti," doplnil mluvčí Kopřiva.

Na pobočky prodejce Kaufland v ČR bylo dodáno 28 350 kusů falšované šarže potraviny a obchodník dosud stáhnul 3 443 kusů. Se společností Kaufland teď inspekce povede správní řízení a stanoví pokutu za klamání zákazníků.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Čtyřiadvacátá dokumentární Ji.hlava začíná za čtyři dny – a bude on-line

Půjde o zcela plnohodnotný ročník, který nabídne více než 270 filmů, debaty s režiséry, diskuse Inspiračního fóra i program pro děti. Festival otevře

V nemocnicích Kraje Vysočina přibývá hospitalizovaných COVID pozitivních pacientů

K dnešnímu dni bylo ve všech pěti krajských nemocnicích zřizovaných Krajem Vysočina hospitalizováno 156 osob s různě vážným průběhem COVID-19. U pacie

Jak se daří vodním měkkýšům na Vysočině

Posledních několik let probíhá relativně intenzivní průzkum vodních měkkýšů v Kraji Vysočina zaměřený především na vodní toky.

DNES SE STALO

HISTORIE

2. prosince 1804

se Napoleon Bonaparte korunoval na císaře Francie.

DOPRAVA

2. prosince 1938

byl dán jižní Moravě do provozu Baťův kanál - vodní cesta spojující Otrokovice s Rohatcem.

VĚDA

2. prosince 1942

provedl Enrico Fermi první řízenou řetězovou jadernou reakci.