EKONOMIKA / Spotřebitel

13.8.2013

Kaufland podváděl zákazníky. Jeho "extra malinový" džem je z jablek

Kaufland stahuje ze svých prodejen pančovaný džem. Ten se sice tváří jako malinový, ale ve skutečnosti je z jablek. Inspektoři na podvod přišli a zakázali džem prodávat.

Podfuk na zákazníky v regálech Kauflandu objevili inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). Ti také neprodleně nařídili Kauflandu, aby z celé sítě obchodů uvedený džem stáhl. Pokud ho máte doma, a to i otevřený, můžete ho v Kauflandu vrátit a dostanete zpět své peníze.

Jde o malinový džem Kaufland Classic, který nese označení "Raspberry Extra Jam" a prodával se v balení 450g. Důležitá je i doba minimální trvanlivosti do 27. 3. 2015, která identifikuje konkrétní podvodnou šarži džemů. Výrobcem pančovaného džemu je společnost Mühlhäuser GmbH z Německa.

"Laboratorní analýza u předmětné šarže potraviny prokázala přítomnost látek sorbitol a floridizin, přičemž maliny tyto látky ve zjištěném množství obsahovat nemohou. Analýza tak prokázala, že se v džemu nachází i jiné – na obalu nedeklarované – ovocné složky. Označení předmětného výrobku tak uvádí spotřebitele v omyl," vysvětlil mluvčí inspekce Pavel Kopřiva, proč společnost musí výrobek stáhnout.

A jaký je důvod toho, že výrobce maliny či jejich část nahradil jablky? "Floridizin je látka charakteristická zejména pro jablka, kterými někteří výrobci klamavě nahrazují nákladnější suroviny u ovocných džemů, jak SZPI opakovaně zjistila v minulosti," doplnil mluvčí Kopřiva.

Na pobočky prodejce Kaufland v ČR bylo dodáno 28 350 kusů falšované šarže potraviny a obchodník dosud stáhnul 3 443 kusů. Se společností Kaufland teď inspekce povede správní řízení a stanoví pokutu za klamání zákazníků.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Stavební práce na silnici mezi Jihlavou a Pelhřimovem se blíží ke konci

Obě části letos modernizované krajské silnice II/602 mezi Jihlavou a Pelhřimovem jsou v tuto chvíli už průjezdné pro veškerou dopravu.

Post

O další peníze na hospodaření v lesích se na Vysočině bude moci žádat celé září

Kraj Vysočina má připravených dalších 50 miliónů korun, které v následujících měsících rozdělí mezi majitele lesů a osoby v lesích hospodařících.

Post

Expedice Tomáše Petrečka se na K2 dostala do výšky 8100 m.n.m. bez použití kyslíku

Výprava ve složení Tomáš Petreček, Marek Novotný a Pavol Lupták vyrazila v půlce července do pákistánské části Himalájí. Trojice měla v plánu usilovat

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA